Spotkanie polskiego Chapteru (ISC)2 | 18.01.2018

Witajcie,

Zapraszamy na kolejne spotkanie polskiego Chapteru (ISC)2, które odbędzie się w dniu 18.01.2018 w siedzibie firmy Ernst&Young.
===============================
Agenda:

Prezentacja 1:  
Kacper Kulczycki [Laboratorium odzyskiwania danych Avidata]: Zaawansowane techniki odzyskiwania danych & Narzędzia open source do digital forensics
 
Opis prezentacji: W trakcie prezentacji zostaną przedstawione kluczowe problemy, z jakimi stykają się technicy zajmujący się odzyskiwaniem danych w związku z zabezpieczaniem dowodów w postaci cyfrowej, jak i z samym przywracaniem dostępu do utraconych danych. W szczególności omówione zostaną wyzwania, jakie stawiają nowe konstrukcje tradycyjnych dysków magnetycznych, nośników opartych o technologię flash, czy technologie stosowane do ochrony danych przed dostępem osób trzecich.
W drugiej części pokażę w praktyce wybrane narzędzia open source do digital forensics i opowiem, dlaczego uważam, że stosowanie narzędzi open source jest uzasadnione nie tylko z punktu widzenia technicznego, ale i prawnego.
Kacper Kulczycki BIO: Rówieśnik 5150 IBM PC. Studiował na Wydziale Fizyki UW, kluczowym miejscu dla powstania polskiego Internetu. W Instytucie Podstawowych Problemów Techniki Polskiej Akademii Nauk (którego współzałożycielem był prof. Janusz Groszkowski, jeden z ojców polskiej inżynierii wstecznej), współtworzył zespół zajmujący się problematyką trwałości zapisu danych, oraz ich skutecznego usuwania. Ekspert do spraw odzyskiwania danych, autorytet w dziedzinie informatyki śledczej. Wspierał merytorycznie wiele publikacji dotyczących informatyki śledczej oraz bezpieczeństwa danych. Współzałożyciel Avidata sp. z o.o., od ponad 12 lat zajmuje się odzyskiwaniem danych, zabezpieczaniem dowodów cyfrowych oraz opracowywaniem rozwiązań umożliwiających odzyskiwanie danych.
 
Prezentacja 2: 
Julia Juraszek [Prezes organizacji ISSA] podzieli się doświadczeniem związanym z prowadzeniem projektów realizowanych przez organizację ISSA oraz poprowadzi krótką dyskusję dot. możliwej współpracy (ISC)2 Poland Chapter z ISSA.

 

Data i miejsce spotkania:
Data: 18.01.2018 [czwartek]
Godzina: 18:00
Miejsce: Ernst&Young
Adres: Rondo ONZ1; 14 piętro [Na recepcji proszę powoływać się na Piotra Ciepielę].
===============================
POZOSTAŁE OGŁOSZENIA:
 1. Jeśli ktoś chciałby dołączyć do projektu pt. „Garfield – Edukacja dzieci i młodzieży” (https://safeandsecureonline.org/children/), to proszony jest o kontakt z Martinem (martin.simka@isc2chapter-poland.com).

 

 2. Chcielibyśmy wypromować nasz Chapter poza granicami kraju. W związku z tym poszukujemy prelegentów, którzy zgodziliby się na wygłoszenie prezentacji w języku angielskim z możliwością streamingu i nagrywania, po to aby można było rozpowszechniać te nagrania za pośrednictwem organizacji ISC2.

 

 3. W dniu 15 stycznia odbędzie się spotkanie podsumowujące konsultacje społeczne RODO. Przypominam, że nasz Chapter również zgłaszał swoje uwagi. W związku z tym zachęcamy do udziału w tym wydarzeniu.

 

 4. Jeśli ktoś chciałby chciałby wystąpić z prezentacją na ścieżce technicznej konferencji Semafor, to może zgłosić propozycję prezentacji do Zarządu ISC2 lub bezpośrednio na stronie konferencji (https://www.computerworld.pl/konferencja/semafor).

 

 5. Agenda kolejnych spotkań wygląda jak poniżej. Prosimy o zgłaszanie prezentacji na drugi kwartał bieżącego roku.
 8.02.2018    – Adam Lange & Adam Haertle:
 Prezentacja 1: Od zera do botmastera
 Opis: W trakcie prezentacji prześledzimy krok po kroku historię kariery jednego z polskich internetowych przestępców. Poznamy jego trudne początki, warsztat, najciekawsze kampanie, ich wyniki oraz zobaczymy, że nawet przy całkowitym braku wiedzy,                                talentu oraz znajomości języków obcych można skutecznie zbudować botnet i przez krótki czas nim zarządzać.
Prezentacja 2: 30 przedstawień jednego aktora – polskie kampanie malware w 2017
Opis: W trakcie prezentacji omówimy ok. 20 kampanii emailowych autorstwa jednego przestępcy obserwowanych w roku 2017 w Polsce. Przedstawimy sposób doboru celów oraz wiadomości, wspólną charakterystykę kampanii oraz analizę używanych                                   elementów złośliwego oprogramowania – konia trojańskiego w JavaScripcie oraz ransomware domowej produkcji.
15.03.2018
Prezentacja 1: Kondrad Jędrzejczyk: Przełamywanie zabezpieczeń w WiFi w praktyce
Prezentacja 2: Martin Simka: Garfield – program do edukacji dzieci i młodzieży z zakresu świadomości bezpieczeństwa informatycznego
 ===============================
Pozdrawiamy,
(ISC)2 Poland Chapter

Opublikowano

w

przez

Tagi: